به تازگی در فضای مجازی کانال‌ها و صفحاتی دیده شده است که به تبلیغ و فروش لنزهای تماسی زیبایی و طبی می‌پردازند و این وسایل را گاه با قیمت‌هایی نازل و البته به صورت غیرحضوری در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهند. توجه شما را به این نکات جلب میکنیم:


1-لنزهای تماسی هم مثل هر کالای دیگری امروزه در شبکه‌های اجتماعی فروخته می‌شوند اما باید توجه داشت این وسایل جنبه طبی دارند و ممکن است برای استفاده بهینه نیاز به اندازه گیری‌های دقیق باشد که چنین امکانی در خریدهای اینترنتی و غیرحضوری وجود ندارد.

2-سازگاری لنز با چشم موضوع مهمی است که باید مصرف کنندگان به آن توجه کنند؛ در واقع هر لنزی ممکن است با هر چشمی سازگاری لازم را نداشته باشد و چه بسا پس از استفاده مشکلات عدیده‌ای ایجاد کند. از سوی دیگر استفاده کنندگان از لنزهای تماسی می‌بایست در خصوص به کارگیری لنز، آموزش صحیح را دریافت کنند که چنین فرصتی در فضای مجازی مهیا نیست.

3-چنین لنزهایی را نمی‌توان به لحاظ کیفی تضمین کرد و ممکن است حین استفاده، راحتی لازم را نیز نداشته باشد.

4-تاریخ انقضای لنز هم مهم است که در خریدهای اینترنتی نمی‌توان به جزییات دقیق آن پی برد و عملاً مصرف کننده در این زمینه بی اطلاع است. این در حالی است که وقتی لنز از محل معتبری خریداری می‌شود تمام مستندات وجود دارد و خریدار می‌تواند با اعتماد، از محصول مورد نظر خود استفاده کند.

5- نکته مهم دیگر استفاده از لنزهای متفرقه یا به کارگیری نادرست آنها احتمال بروز عفونت است که در صورت عدم رسیدگی مناسب، می‌تواند به آسیب‌های جدی و حتی نابینایی منجر شود. قطعاً در افرادی که بدون آموزش صحیح از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند شانس عفونت بالاست در حالی که این اتفاق در خریدهای معتبر بسیار نادر است و مصرف‌کنندگان پیش از استفاده، شیوه برداشتن و گذاشتن لنز را فرا می‌گیرند و با نحوۀ شست و شوی صحیح آن نیز آشنا می‌شوند.

نکته: دانش آموزان به جای لنز از عینک استفاده کنند..

بهترین زمان استفاده مداوم از لنزهای تماسی 7 تا 8 ساعت در روز است و اگر کسی بیشتر از این زمان به لنز نیاز دارد، باید به سراغ عینک برود.
دانش آموزان در صورت استفاده از لنز تماسی ممکن است در اثر مواجهه با گردوغبار، دچار مشکلاتی شوند و در چنین شرایطی مجبور هستند تا رسیدن به منزل و خارج کردن لنز، شرایط نامطلوب را تحمل کنند در حالی که استفاده از عینک مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند. در نتیجه توصیه میشود دانش آموزان به جای لنزهای تماسی از عینک استفاده کنند.

اگر فردی در اثر استفاده از لنز با مشکل مواجه شود، باید در اولین فرصت لنز را خارج کند و اگر مشکل پس از حداکثر یک ساعت برطرف نشد لازم است برای معاینه و اطمینان از خراشیده نشدن قرنیه، به چشم پزشک مراجعه کند.

توجه به این نکته ضروری است که در فصل پاییز به ویژه در زمان وزش باد یا گردوغبار، استفاده از لنز تماسی توصیه نمی‌شود.