تجویز لنز تماسی

علاوه بر معاینات لازم برای تعیین شماره چشم، تجویز لنز نیازمند معاینات خاصی برای انتخاب لنز مناسب برای چشم است. وسیله‌ای به نام کراتومتر برای اندازه‌گیری انحنای سطح قرنیه استفاده می‌شود. این اندازه‌گیری، انحنا و اندازه مناسب لنز تماسی شما را تعیین می‌کند. از آنجا که کراتومتر فقط بخش کوچک و محدودی از قرنیه را اندازه‌گیری می‌کند، ممکن است اندازه‌گیری‌های کامپیوتری برای تعیین دقیق‌تر توپوگرافی قرنیه انجام شود. در صورتی که سطح قرنیه شما دارای بی‌نظمی‌هایی به دلیل آستیگماتیسم باشد، به نوع خاصی از لنز به نام Toric ICL Lens برای دید واضح‌تر نیاز خواهید داشت.

توپوگرافی قرنیه

توپوگرافی قرنیه در واقع نقشه برداری از انحنای سطح قرنیه است. شکل قرنیه تا حد زیادی توانایی دیدن را مشخص می‌کند. یک چشم سالم انحنای مشخصی دارد اما در صورتی که قرنیه خیلی مسطح، خیلی شیب‌دار یا انحنای غیر یکنواختی داشته باشد، موجب کاهش دید می‌شود. هدف از توپوگرافی قرنیه تعیین شرحی دقیق از شکل و قدرت قرنیه است. این کار با استفاده از تکنولوژی تصویربرداری کامپیوتری انجام می‌شود. دستگاه‌هاي توپوگرافي قرنیه از يك كامپيوتر متصل به یک قسمت کاسه مانند كه داراي يك الگو با حلقه‌هاي متحدالمركز است، تشكيل شده است.

بررسی خشکی چشم

چشم انسان مقدار ثابتی رطوبت دارد و با تولید اشک، ذرات خارجی را از چشم پاک می‌کند. خشکی چشم زمانی ایجاد می‌شود که چشم به دلایل مختلفی، مقدار کافی اشک تولید نمی‌کند. این حالت باعث ناراحتی و سوزش چشم می‌شود. آزمون شیرمر برای بررسی خشکی چشم استفاده می‌شود. در این روش بعد از بی‌حس کردن چشم با قطره‌های چشم، نوار باریک مخصوصی در زیر پلک تحتانی قرار داده می‌شود و بیمار چشم خود را به آرامی برای 5 دقیقه می‌بندد. پزشک براساس میزان رطوبت کاغذ، خشکی چشم را تعیین می‌کند.

عینک و اپتومتری

برای بررسی وضوح دید دور و نزدیک، معاینه چشم به صورت جداگانه برای هر چشم انجام می‌شود. ابتدا یک بررسی کامپیوتری برای تعیین چگونگی عبور نور از قرنیه و عدسی فرد انجام می‌شود. در این روش با نگاه کردن به لنز دستگاه خاصی، میزان نور منعکس شده از شبکیه اندازه‌گیری می‌شود. به دنبال این بررسی، پزشک یا اپتومتریست تشخیص می‌دهد که آیا شما به عینک نیاز دارید یا خیر. برای بررسی دید دور، پزشک از شما می‌خواهد حروف الفبا یا حروف مخصوصی که روی نمودار در فاصله مشخصی از چشم شما قرار دارند و از بالا به پایین اندازه حروف کوچکتر می‌شود را تشخیص دهید. دید نزدیک نیز با خواندن کارت‌هایی که حروف مشابهی روی آن‌ها نوشته شده، بررسی می‌شود

معاینه ته چشم (شبکیه)

افتالموسکوپی، معاینه بخش پشتی چشم شامل عدسی، شبکیه، اعصاب بینایی و رگ‌های خونی چشم است.افتالموسکوپی برای شناسایی بیماری‌های چشم و شرایطی که عروق خونی چشم را تحت تأثیر قرار می‌دهند شامل دیابت، گلوکوم، فشار خون بالا، آسیب به عصب بینایی و موارد دیگر استفاده می‌شود. برای معاینه از دو روش مستقیم و غیرمستقیم استفاده میشود. یا اینکه از میکروسکوپ اسلیت لمپ استفاده میشود.

فشار داخل چشم (تونومتری)

تونومتری روشی برای اندازه‌گیری فشار داخل چشم (Intraocular Pressure-IOP) است که با تعیین مقاومت قرنیه در مقابل فشار، اندازه‌گیری می‌شود. از تونومتری میتوان به عنوان یک معاینه معمول برای بررسی فشار داخل چشم استفاده شود؛ افزایش فشار داخل چشم موجب افزایش خطر ابتلا به گلوکوم (آب سیاه) می‌شود و یا بررسی نحوه درمان گلوکوم و اینکه آیا داروها توانسته‌اند گلوکوم را کنترل کنند یا باید از روش‌های جراحی استفاده شود.
.

با معاینات دوره ای چشم، بیناییتان را تضمین کنید

تماس با ما
0
خانواده نیازمند مشاوره
0
نابینایی ماهیانه بدلیل عدم معاینات به موقع
0
کودک نیازمند معاینات دوره ای

انواع جراحی عیوب انکساری

لیزیک-فمتولیزیک-پی آر کی PRK- لازک

لیزیک

در جراحی لیزیک، یک فلپ از قرنیه توسط میکروکراتوم جدا شده و کنار زده می‌شود. سپس توسط لیزر اگزایمر، مقادیر میکروسکوپی از بافت قرنیه برای تغییر شکل آن، برداشته می‌شود.

فمتولیزیک

فمتولیزیک مشابه لیزیک است با این تفاوت که برش لایه فلپ با نوع خاصی لیزر به نام لیزر فمتوسکند انجام می‌شود. به همین دلیل دوره بهبودی کوتاه‌تری نسبت به جراحی لیزیک دارد

پی‌آرکی (PRK)

در PRK هیچگونه برشی در قرنیه ایجاد نمی‌شود بلکه لایه خارجی بسیار نازک قرنیه (اپی‌تلیوم) برداشته می‌شود. سپس انحنای استرومای قرنیه با استفاده از لیزر اگزایمر تغییر داده می‌شود.

لازک

لازک ترکیبی از دو جراحی لیزیک و PRK است. لایه فلپ اپی‌تلیال به کنار لغزانده می‌شود و سپس لیزر اگزایمر برای تغییر شکل استرومای قرنیه و اصلاح دید استفاده می‌شود.

با انجام معاینات دوره ای بینایی خود و خانواده را بیمه کنید.

تماس با ما