Search
Close this search box.
جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی از جمله عمل‌هایی است که امروزه به دلایل مختلفی انجام می‌شود. برای مثال برخی از افراد به سبب از بین بردن عیوب و نقص‌های مادرزادی بینی خود، این جراحی را انجام داده و برخی به این سبب که از ظاهر بینی خود راضی نیستند و به منظور کسب ظاهری زیباتر جراحی رینوپلاستی را انجام خواهند داد. مدت زمانی که انجام جراحی بینی طول خواهد کشید به عوامل مختلفی همچون نوع جراحی، نوع بینی فرد، ساعات بیهوشی، مهارت جراح و… بستگی دارد و با تغییر در هر یک از این عوامل مدت زمان مورد نیاز برای جراحی نیز تغییر خواهد کرد.

دلایل انجام جراحی بینی

جراحی بینی یا رینوپلاستی از جمله جراحی‌هایی است که به دلایل و هدف‌های مختلفی انجام می‌شود. به طور معمول متقاضیان این جراحی را به هدف ترمیم بینی خود پس از ضربه یا برای اصلاح مشکلات تنفسی یا نقایص مادرزادی انجام می‌دهند. این موارد ذکر شده اصلی ترین دلایل این جراحی به حساب می‌آیند، البته افرادی نیز وجود دارند که از ظاهر بینی خود ناراضی هستند و برای این که بتوانند شکل مورد نظر از بینی خود را به دست آورند، به جراحی بینی روی خواهند آورد. از جمله تغییراتی که پس از جراحی بینی ایجاد می‌شود، می‌توان از موارد زیر نام برد:

  • تغییر زاویه بینی
  • تغییر سایز بینی
  • صاف شدن استخوان بینی
  • باریک کردن سوراخ‌های بینی
  • تغییر شکل در نوک بینی

اگر هدف افراد از انجام عمل بینی، تغییر ساختار بینی به هدف سلامتی نبوده و برای بهبود ظاهر خود این عمل را انجام داده باشند، لازم است تا رشد کامل استخوان بینی صبر کنند. بنابراین برای جراحی بینی به منظور زیبایی مناسب‌ ترین سن برای دختران ۱۶ سالگی ولی برای پسران این سن بیشتر بوده و ۱۸ سالگی است.  اما اگر هدف جراحی بینی، بهبود تنفس و مشکلات تنفسی فرد باشد، امکان انجام آن در سنین پایین‌تر هم وجود دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین جراح بینی در تهران

روش های جراحی بینی

جراحی بینی چقدر طول می کشد؟

مدت زمان مورد نیاز برای انجام جراحی بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد. اولین و مهم‌ترین عامل که بر روی مدت زمان عمل بینی تاثیر گذار است، نوع جراحی بوده که به طور کلی جراحی بینی به صورت باز یا بسته صورت خواهد گرفت. نوع بینی افراد نیز بر مدت زمان این عمل تاثیر خواهد گذاشت، برای مثال مدت زمان عمل بینی در افرادی که بینی‌های گوشتی دارند با افرادی که بینی آنها استخوانی است، بسیار متفاوت خواهد بود. به طور معمول از آن جایی که جراحی بینی گوشتی کمی پیچیده‌ تر بوده و حساسیت بیشتری دارد، مدت زمان لازم برای انجام آن نیز بیشتر خواهد بود.

این که فرد عمل را برای اولین بار است انجام می‌دهد یا این که عمل بینی از نوع ترمیمی باشد نیز بر روی مدت زمان جراحی تاثیر قابل توجهی خواهد گذاشت. به طور معمول جراحی بینی ترمیمی دشواری بیشتری داشته و در برخی مواقع احتیاج به پیوند غضروف دارد بنابراین مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید.  یکی دیگر از دلایل مهم تاثیر گذار بر روی مدت زمان جراحی، مهارت جراح است. هر چه پزشک و جراحی که انتخاب می‌کنید، مهارت بیشتری داشته باشد می‌تواند در مدت زمان بسیار کمتری تغییرات لازم را بر روی بینی شما ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: بهترین جراح پیکر تراشی در تهران

چه کسانی می توانند جراحی بینی انجام دهند

به منظور انجام جراحی بینی و رضایت از نتیجه آن افراد باید شرایط خاصی داشته باشند. برای مثال اگر قصد متقاضیان از انجام این جراحی، زیبایی هر چه بیشتر بینی خودشان باشد، بهتر است تا رسیدن به سن بلوغ و رشد و کامل اندام‌ها و تا بعد از ۱۸ سالگی صبر کنند. البته اگر افرادی زیر ۱۸ سال سن داشته و از مشکلات تنفسی شدید یا تروماهای شدید رنج می‌برند، امکان انجام جراحی بینی برای آنها در سن زیر ۱۸ سال وجود خواهد داشت. لازم است افرادی که دچار پولیپ یا آلرژی هستند، پیش از انجام جراحی بینی این مشکلات را در بدن خود برطرف کنند.

همچنین افرادی که دارای بیماری‌های خونی همچون هموفیلی یا مشکلات انعقاد خون باشند، قادر به انجام جراحی بینی نخواهند بود.  افرادی که اضافه وزن شدید یا بیماری‌های روحی همچون اختلالات بدریخت انگاری دارند مجاز به انجام این جراحی نیستند. همچنین مبتلایان به سرطان و افرادی که ورزش‌‌های بسیار سنگین انجام می‌دهند نیز کاندید‌های خوبی برای جراحی بینی نخواهند بود. بنابراین بهتر است پیش از تصمیم گیری در خصوص این جراحی، این موارد را در خود بررسی کنید تا بببنید مجاز به عمل بینی هستید یا خیر.

بیشتر بخوانید: جراحی بینی گوشتی

شرایط انجام جراحی بینی

افرادی که قصد انجام جراحی بینی را دارند، باید شرایط خاصی داشته باشند و برخی از افراد به سبب شرایط خود قادر به انجام این جراحی نخواهند بود.  برای مثال سن افراد، بیماری‌های زمینه‌ای، وزن و بیماری‌های روحی آنها بر روی مجاز بودنشان برای این جراحی موثر خواهد بود. جراحی رینوپلاستی همچون تمامی جراحی‌ها دارای رویه مشخصی بوده که در صورتی که پیش از عمل با این رویه آشنا باشید، می‌توانید با اطمینان خاطر بیشتری بینی خود را جراحی کنید.

عمل بینی

بیشتر بخوانید: جراحی بینی استخوانی

رویه انجام جراحی بینی

جراحی بینی دارای رویه خاصی بوده و کارهایی که در این جراحی انجام می‌شوند، به ترتیب به شرح زیر هستند:

  1. بیهوشی: بستگی به میزان پیچیدگی عمل، جراح در خصوص بیهوشی یا بی‌حسی موضعی تصمیم گیری می‌کند. بی‌حسی موضعی از طریق تزریق دارو به بینی و بیهوشی عمومی از طریق استنشاق یا تزریق وریدی صورت خواهد گرفت.
  2. نوع عمل و برش بینی: بسته به این که شخص دوست دارد چه تغییراتی در بینی‌اش اعمال شود و با توجه به آناتومی بدن وی، پزشک در خصوص عمل باز یا بسته تصمیم گیری خواهد کرد. در عمل بسته تغییرات کمتری بر روی بینی ایجاد خواهد شد.
  3. تغییر شکل ساختار بینی: ممکن است در روند عمل جراحی، جراح نیاز به غضروف اضافه برای پیوند پیدا کند که در این صورت این غضروف از جداره وسط بینی و در صورت نیاز از غضروف گوش برداشته می‌شود.
  4. اصلاح فرم بینی: در صورتی که متقاضی دارای انحراف در بینی خود بوده یا تیغه بینی او کج باشد، در طی عمل این انحراف اصلاح خواهد شد.
  5. اتمام عمل و بستن برش ایجاد شده: پس از این که ساختار و فرم بینی به شکل دلخواه درآمد، پوست و پوشش روی بینی برگردانده شده و بخیه زده می‌شود.

سخن پایانی

جراحی بینی امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده زیرا افراد می‌توانند با استفاده از این جراحی، ظاهر مورد نظر خود را به دست آورند. دلایل متنوعی برای انجام این عمل وجود داشته و انجام این عمل شرایط خاصی نیز دارد. در این متن سعی کردیم شما را با نکات این جراحی آشنا کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط