Search
Close this search box.
عمل ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی بینی در صورتی که جراحی اولیه بینی موفق نباشد و برخی از نواقص برطرف نشود یا بعد از جراحی مشکلاتی برای افراد رخ بدهد انجام می شود. به طور معمول افراد برای انجام این جراحی باید در حدود یک سال صبر کرده تا فرم بینی به طور کامل مشخص شده و ایرادات ظاهری و داخلی بینی به طور کامل نمایان شود و سپس عمل ترمیمی بینی را انجام دهند.

جراحی-ترمیمی-بینی

در این مقاله به طور کامل در مورد جراحی بینی ترمیمی صحبت خواهیم کرد،پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

علت انجام عمل ترمیمی بینی

یکی از متداول ترین جراحی هایی که امروزه انجام می شود، جراحی ترمیمی بینی است که علت های مختلفی دارد و در ادامه این علت ها را بررسی خواهیم کرد.

یکی از علت های انجام این جراحی نارضایتی فرد از جراحی بینی اولیه است که فرد در واقع از مدل بینی خود راضی نبوده و خواستار تغییر آن است.

یکی دیگر از علت های انجام این جراحی، به وجود آمدن برخی از مشکلات مانند اختلال در تنفس از بینی و .. بعد از جراحی است که در این صورت فرد باید تحت معاینه قرار گرفته و در صورت لزوم تحت جراحی ثانویه قرار بگیرد.

اگر برخی از نواقص و مشکلات داخلی و خارجی بینی با جراحی اولیه برطرف نشوند نیز امکان دارد که جراحی بینی ترمیمی برای فرد جهت برطرف کردن این مشکلات انجام شود.        

کاربردهای جراحی ترمیمی بینی

از جمله کاربردهای مهم عمل ترمیمی عبارتند از:

کاربردهای-جراحی-ترمیمی-بینی

✅ برطرف کردن انسداد راه هوایی بینی

✅ از بین بردن افتادگی غضروف بینی

✅ اصلاح عدم تقارن سوراخ های بینی

✅ اصلاح مشکلات دریچه بینی چه داخلی چه خارجی

✅ اصلاح ارتفاع بینی که یا بیش از حد کاهش پیدا کرده یا کم

✅ اصلاح باریکی بیش از حد نوک بینی

✅ اصلاح ضخیم بودن بافت بینی

✅ از بین بردن شکاف کام

✅ اصلاح پهن بودن بینی از روبه رو

✅ اصلاح فاصله بین سوراخ های بینی

✅ اصلاح افتادگی نوک بینی

کاندیدای مناسب جراحی ترمیمی بینی

افرادی برای انجام این جراحی مناسب هستند که دارای شرایط زیر باشند:

 • از سلامت عمومی برخوردار باشد.
 • سیگار و دخانیات مصرف نکند.
 • انتظارات واقعی و منطقی از جراحی داشته باشد.
 • افرادی که از جراحی اولیه خود رضایت کافی ندارند.
 • افرادی که بعد از جراحی اولیه دچار مشکلات تنفسی شده اند.

زمان مناسب انجام جراحی ترمیمی بینی

از آنجایی که عمل ترمیمی بینی یکی از پیچیده ترین و سخت ترین جراحی ها به دلیل تغییرات ایجاد شده در بافت بینی در جراحی قبلی به شمار می رود، باید توسط بهترین جراح بینی انجام شود.

زمان-مناسب-انجام-جراحی-ترمیمی-بینی

برای برخی از افراد زمان مناسب برای انجام این جراحی سوال برانگیز است که در این خصوص باید گفت به طور معمول افراد به مدت 6 ماه الی یکسال بعد از جراحی اولیه بینی برای انجام این جراحی اقدام کنند چرا که زخم های داخل بینی و همچنین تورم بینی در این مدت زمانی کاهش و بهبود پیدا کرده و بعد از بهبودی تازه فرم جدید بینی و ایرادات آن مشخص خواهد شد.

اقدامات قبل از جراحی ترمیمی بینی

برای دریافت نتیجه مطلوب از این جراحی باید اقداماتی قبل از انجام آن رعایت شوند که عبارتند از:

 • انجام عکس برداری های لازم مانند آندوسکوپی و سی تی اسکن برای تشخیص اختلالات و مشکلات تنفسی
 • عکس های بینی از جراحی اولیه و همینطور اطلاعات جراحی اولیه را در اختیار پزشک خود قرار دهید.
 • تمام آزمایشات لازم قبل از عمل بینی را انجام دهید.

نحوه انجام عمل ترمیمی بینی

در این جراحی نیز به مانند جراحی اولیه با توجه به شرایط بیمار از بی حسی موضعی یا بیهوشی استفاده می شود و بعد از بیهوشی با استفاده از یکی از تکنیک های باز یا بسته با توجه به میزان تغییراتی که قرار است بر روی بینی اعمال شود، برش ها ایجاد شده و در نهایت نیز تغییرات اعمال شده و برش ها بخیه خواهند خورد.

امکان دارد برای انجام این جراحی در صورتی که در جراحی اولیه میزان زیادی از غضروف و قوز بینی برداشته شده باشد، برای اصلاح آن از پیوند غضروف استفاده شود، که بدین منظور از غضروف های گوش، بینی و دنده استفاده می شود.

مزایای جراحی ترمیمی بینی

مزایای این جراحی عبارتند از:

 • برطرف کردن مشکلات و ناهنجاری های ساختاری که در جراحی اولیه ایجاد شده است.
 • افزایش اعتماد به نفس
 • بهبود فرم بینی
 • اصلاح مشکلات تنفسی

سوالات متداول جراحی ترمیمی بینی

آیا می توان عمل ترمیمی بینی را با بی حسی انجام داد؟

در صورتی که تغییراتی قرار است بر روی بینی اعمال شود، جزئی باشد، می توان با بی حسی انجام داد، در غیر این صورت نیاز به بیهوشی است.

آیا امکان چند بار انجام دادن جراحی بینی ترمیمی وجود دارد؟

بله، امکانش هست ولی هر جراحی نسبت به جراحی قبلی پیچیده تر و سخت تر شده و همچنین دارای عوارض بیشتری خواهد بود. بنابراین برای انجام این جراحی به متخصص باتجربه و بامهارت مراجعه نمایید.

چه شرایطی انجام عمل ترمیمی بینی را دشوار می کند؟

برخی از شرایط مانند کوچک شدن و آسیب دیدن پوست فرد در جراحی اولیه، انحراف در بینی، نازک یا ضخیم بودن پوست بینی، ایجاد برش های زیاد بر روی سوراخ های بینی و پره ها در جراحی اولیه انجام جراحی ثانویه را دشوار خواهد کرد.

هزینه عمل ترمیمی بینی چقدر است؟

در این خصوص باید گفت که هزینه این جراحی به عوامل بسیار زیادی مانند میزان ایرادات و تغییرات اعمال شده بینی بستگی دارد ولی به طور کلی هزینه این جراحی به دلیل پیچیده بودن از هزینه جراحی اولیه بیشتر است.

در نهایت…

همانطور که در این مقاله ذکر کردیم، جراحی ترمیمی بینی برای افرادی که از جراحی اولیه خود ناراضی بوده و مشکلاتی در اثر جراحی اولیه برای آن ها ایجاد شده است انجام می شود و بسیار پیچیده تر از جراحی اولیه می باشد و باید برای انجام آن به جراح باتجربه ای مراجعه کنید. هزینه این جراحی نیز به مراتب بیشتر از هزینه جراحی اولیه است. به طور کامل نحوه انجام این جراحی و کاربردها و مزایا را در این مقاله بررسی کردیم، امیدواریم که مطالب این مقاله مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط