Search
Close this search box.
درمان آکنه صورت

درمان آکنه صورت

درمان آکنه با توجه به شدت آن ممکن است متفاوت باشد. همچنین مدت زمان بهبود آن بادر نظر گرفتن نوع درمان و نوع آکنه‌های روی پوست صورت ممکن است از چند هفته تا چند ماه زمان نیاز داشته باشد. در صورتی که فقط چند جوش سرسیاه و یا سر سفید دارید می‌توانید با راهنمایی متخصص داروساز از ژل، کرم و یا سایر داروهای موضعی که حاوی بنزوئیل پراکسید بوده و بدون نسخه می‌توانید به راحتی آنها را از داروخانه تهیه کنید به درمان آکنه‌ها بپردازید اما در صورتی که آکنه‌های زیادی در بخش‌های مختلف صورت دارید استفاده از داروهای بدون نسخه‌ی داروخانه به تنهایی کافی نمی‌باشد و لازم است به یک پزشک متخصص مراجعه نمائید تا با بررسی نوع آکنه و شدت بیماری شما درمان‌های مناسبی را تجویز نماید.

موارد لزوم درمان آکنه صورت

در صورتی که میزان آکنه‌های پوست با داروهایی که پزشک عمومی تجویز نمود بهبود نیافت و یا در صورتی که دارای شرایط زیر هستید:

 • تعداد زیادی جوش در صورت، روی سینه و کمر
 • احساس درد در محل جوش‌ها
 • باقی اندن زخم از هر جوش
 • احساس اضطراب و کاهش اعتماد به نفس به دلیل زیاد بودن تعداد آکنه‌ها در صورت

در این موارد به درمان‌های تخصصی نیاز دارید و باید به یک متخصص پوست مراجعه نمائید.

موارد لزوم درمان آکنه صورت

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از تزریق ژل لب

درمان‌های تخصصی برای آکنه صورت

در صورتی که با استفاده از داروهای بدون نسخه توسط داروساز نتوانستید به درمان آکنه‌های صورت خود بپردازید لازم است تا در قدم اول به یک پزشک عمومی مراجعه نمائید.

 داروهایی که توسط پزشک عمومی برای شما تجویز می شود شامل این موارد می‌باشد:

 • رتینوئيدهای موضعی
 • آنتی بیوتیک‌های موضعی
 • ازلائیک اسید
 • قرص‌های خوراکی آنتی بیوتیک
 • قرص‌های بارداری خوراکی ترکیبی در خانم‌ها

سایر درمان های آکنه صورت تهاجمی تر برای آکنه صورت شامل موارد زیر است:

درمان‌های فیزیکی پوستی انتخابی را می‌توان برای تمام مراحل آکنه استفاده کرد. درمان‌ها شامل لایه‌برداری شیمیایی، میکرودرم ابریژن (لایه‌برداری فیزیکی لایه بیرونی پوست) و درمان‌های لیزری یا مبتنی بر نور است.

بیشتر بخوانید: تزریق بوتاکس

انتظارات بعد از درمان آکنه

موفقیت درمان شامل رفع ضایعات فعلی آکنه و جلوگیری از عودهای جدید است. معمولاً برای ارزیابی موفقیت درمان به دو تا سه ماه درمان مداوم نیاز است. از آنجایی که همه افراد به داروها پاسخ متفاوت می دهند، برنامه های درمان آکنه می تواند در طول زمان تغییر کند، ممکن است شامل ترکیبات مختلف درمان باشد و ممکن است به استراتژی های درمانی متفاوتی نیاز داشته باشد.

نکات مهم در درمان آکنه صورت

نکاتی که در دوره‌ی درمان آکنه صورت باید به آن توجه نمائید:

 • پس از شروع مصرف داروهایی درمان آکنه صورت حداقل 2 الی 3 ماه باید زمان بگذرد تا بتوانید نتایج اولیه درمان را شروع مشاهده نمائید، برخی از بیماران چند هفته پس از شروع درمان که هیچ گونه اثری از بهبود مشاهده نمی‌نمایند مصرف داروها و پمادهای تجویز شده را قطع می‌نمایند. به تمام بیماران توصیه می‌شود بدون در نظر داشتن میزان بهبودی دوره‌ی درمان را تکمیل نمائيد و در مسیر بهبودی صبور باشید تا به تدریج نتایج بهبود را مشاهده نمائید.
 • در طی دوره‌ی درمان از مصرف هرگونه دارو و یا پماد دیگری که متخصص پوست برای شما تجویز نکرده است خودداری نمائید، در صورتی که به علت بیماری‌های مزمن داروهای خاصی مصرف می‌نمائید پیش از شورع درمان تمام داروهای و مکمل‌های مصرفی خود را به پزشک اطلاع دهید.
درمان‌های تخصصی برای آکنه صورت

بیشتر بخوانید: ریزش موی سر در خانم ها

کلام آخر

آکنه صورت می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از جمله جوش های سرسفید، سر سیاه، جوش، ندول های عمیق و کیست. آکنه درمان نشده می تواند منجر به تغییر رنگ پوست، اسکار و ناراحتی های روانی و عاطفی شود. در این مقاله اقدام به توضیح روش های درمان آکنه صورت و رهایی از شر این عارضه پرداخته شد. امیدوارم که مفید واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط