Search
Close this search box.
درمان ضایعات پیگمانته

درمان ضایعات پیگمانته(رنگدانه ای)

درمان ضایعات پیگمانته به روش‌ها و راه‌های مختلفی امکان پذیر بوده و افرادی که به سبب دلایل مختلف همچون تغییرات هورمونی، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید و… به این بیماری مبتلا شده‌اند، می‌توانند از روش‌های درمانی این عارضه بهره بگیرند. از جمله روش‌هایی که برای درمان ضایعات پیگمانته توسط پزشکان متخصص استفاده می‌شود، می‌توان به استفاده از نورهای بسیار قوی، لیزر تراپی، لایه برداری شیمیایی و میکرونیدلینگ اشاره کرد. در این مقاله به درمان ضایعات پیگمانته پرداخته شده است. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

دلایل انجام درمان ضایعات پیگمانته

افراد ممکن است به دلایل مختلفی قصد درمان ضایعات پیگمانته را داشته باشند. برای مثال این ضایعات معمولاً عوارض و علائمی را به همراه خواهند داشت از جمله این علائم می‌توان به خشکی پوست، خارش، التهاب و… اشاره کرد.

بنابراین در صورتی که مبتلایان هر چه سریع‌تر اقدام به درمان بیماری خود نمایند، می‌توانند از اثرات ناخوشایند این علائم رهایی یابند. همچنین با استفاده از روش‌های درمانی ضایعات پیگمانته افراد می‌توانند اعتماد به نفس بیشتری کسب کرده و از چهره و پوست خود رضایت بیشتری داشته باشند.

مراحل انجام درمان ضایعات پیگمانته

بیشتر بخوانید: جراحی بزرگ کردن سینه

روش های درمان ضایعات پیگمانته

روش‌های مختلف و متنوع آرایشی و بهداشتی برای درمان ضایعات پیگمانته وجود دارد که از جمله این روش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از نورهای قوی: یکی از رایج‌ترین روش‌ها به منظور درمان ضایعات پیگمانته استفاده از نورهای قوی است. در این درمان این نورها را به قسمت‌هایی از پوست اعمال می‌کنند که سبب روشن شدن آنها می‌شود. در واقع این نور قرمزی، ورم و تیرگی پوست را کاهش می‌دهد.
  • میکرونیدلینگ: در این روش از دستگاهی که دارای سوزن‌های بسیار ریز است، استفاده می‌شود تا با استفاده از آن زخم‌ها، آکنه‌ها و رنگدانه‌ها از بین بروند. پس از استفاده از این روش درمانی احتمال دارد تا ۴۸ ساعت آثار قرمزی بر روی پوست بیماران مشاهده شود.
  • لایه برداری شیمیایی: برای این که این پروسه به درمان منتهی شود، نیاز به ۳ الی ۴ بار تکرار دارد. در این روش از اسیدهایی استفاده خواهد شد که پوست شما را به صورت سطحی لایه برداری می‌کند.
  • درمان ضایعات پیگمانته با استفاده از لیزر: یکی دیگر از بهترین روش‌ها به منظور بر طرف کردن این عارضه، لیزر درمانی بوده که ممکن است تا چند روز پس از استفاده، قرمزی بر روی پوست باقی بماند.  در این روش با استفاده از لیزر قسمت‌های تیره شده پوست را روشن خواهند کرد. توجه داشته باشید از آن جایی که این روش ممکن است همراه با درد باشد، ممکن است برای از بین بردن درد داروهای مسکن تجویز شود.

بیشتر بخوانید: ابدومینوپلاستی

مزایای درمان ضایعات پیگمانته

به طور کلی درمان هر بیماری و عارضه‌ای مزایای بسیار زیادی برای مبتلایان خواهد داشت. به همین صورت درمان ضایعات پیگمانته نیز می‌تواند مزایایی را برای شما به همراه داشته باشد. همان طور که می‌دانید بسیاری از افراد دوست دارند پوستی زیبا و شفاف داشته باشند، به همین سبب وجود پیگمانته پوستی می‌تواند سبب ناخوشایندی و کاهش اعتماد به نفس مبتلایان شود.

یکی از مهم‌ترین مزایای درمان ضایعات پیگمانته کاهش لکه‌های پوست افراد است به همین سبب پس از استفاده از این روش‌های درمانی، اعتماد به نفس افراد افزایش قابل توجهی پیدا خواهد کرد و ظاهر پوست آنها بهبود خواهد یافت.

به علاوه از آن جایی که ممکن است برخی از ضایعات پیگمانته علائم ناخوشایندی را به همراه داشته باشند، در صورتی که مبتلایان اقدام به درمان این عارضه در بدن خود کنند، می‌توانند از شر این علائم رهایی یابند.

بهره‌ گیری از روش‌های درمانی که برای این بیماری مفید هستند، مزایای بسیار زیادی را برای مبتلایان به همراه خواهند داشت. از جمله مهم ‌ترین مزیت‌ها می‌توان به افزایش اعتماد به نفس افراد در اثر بهبود زیبایی ظاهر و پوست آنها اشاره کرد. اغلب افرادی که به هر دلیلی به ضایعات پیگمانته مبتلا باشند، می‌توانند بسته به تشخیص پزشک از روش‌های درمان این بیماری بهره بگیرند.

روش های درمان ضایعات پیگمانته

بیشتر بخوانید: فرق اسلیو و بای پس معده

درمان ضایعات پیگمانته برای چه کسانی مناسب است؟

احتمالاً یکی از سوال‌های رایجی که برای افراد به وجود می‌آید این است که درمان ضایعات پیگمانته برای چه کسانی مناسب است. در پاسخ به این سوال باید بگوییم افرادی که به دلایل مختلفی همچون  تغییرات هورمونی مثل بارداری، مصرف قرص‌های ضد بارداری به نام ملاسما و کلوآسما دچار عارضه پیگمانته شوند، می‌توانند از درمان‌های موجود برای درمان این بیماری بهره بگیرند.

همچنین از جمله دیگر دلایلی که سبب به وجود آمدن این عارضه در افراد می‌شوند، می‌توان به قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب اشاره کرد.  بنابراین اگر افراد به هر یک از این دلایل دچار عارضه پیگمانته شوند، می‌توانند از درمان‌های موجود برای این بیماری استفاده کنند.

مراحل انجام درمان ضایعات پیگمانته

مراحل درمانی هر بیماری و عارضه‌ای با یک دیگر متفاوت هستند و لازم است افراد پیش از درمان بیماری‌های خود، با مراحل درمان آشنا شوند تا بتوانند روند بهبودی را به راحتی و با اطلاعات کافی طی کنند. به منظور درمان ضایعات پیگمانته نیز لازم است افراد در ابتدا به پزشک مراجعه کنند تا تشخیص و علت به وجود آمدن این بیماری در بدن آنها مشخص شود‌.

معمولاً این بیماری به دلایل مختلفی تشکیل می‌شود که در صورتی که پزشک متخصص با علت به وجود آمدن آن آشنا شود، می‌تواند روند درمانی مناسبی را برگزیند. معمولاً در طی درمان و پس از آن لازم است مراجعان مراقبت‌هایی را انجام دهند تا نتیجه درمانی عالی را از روند درمانی خود کسب نمایند.

بیشتر بخوانید: جراحی بینی

نتایج درمان ضایعات پیگمانته

اگر قصد اقدام به درمان ضایعات پیگمانته را دارید، لازم است در خصوص نتایج درمان اطلاعات کافی داشته باشید. به طور کلی می‌توان بیان کرد درمان این ضایعات به عوامل مختلفی همچون نوع و شدت آنها بستگی دارد.

همچنین روش درمان مورد استفاده نیز می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر روی نتیجه درمان ضایعات پیگمانته داشته باشد. برخی از روش‌های درمانی می‌توانند سبب بهبودی کامل شده در صورتی که برخی دیگر ممکن است بهبودی محدودی را به وجود آورند.

 بنابراین پزشکان متخصص لازم است بر اساس نوع و شدت بیماری و همچنین شرایط فرد مبتلا شده بتوانند بهترین راه درمانی را شناسایی کرده و از آن استفاده کنند.

نتیجه گیری

ضایعات پیگمانته از جمله رایج‌ترین ضایعات پوستی بوده که بسیاری از افراد به آنها مبتلا هستند. خوشبختانه روش‌های درمان بسیاری به منظور درمان و بهبودی علائم این بیماری وجود دارند.

سوالات متداول

درمان ضایعات پیگمانته چقدر موثر است؟ درمان ضایعات پیگمانته پوستی به عوامل مختلفی همچون شدت و نوع بیماری بستگی دارد. همچنین نوع درمان انتخاب شده نیز می‌تواند بر روی روند بهبودی تاثیر به سزایی بگذارد.

دلایل بروز ضایعات پیگمانته چیست؟ این بیماری و ضایعات معمولاً به دلایل مختلفی همچون قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آفتاب، تغییرات هورمونی و استفاده از قرص‌های ضد بارداری اشاره نمود.

چگونه از ضایعات پیگمانته پیشگیری کنیم؟ به منظور پیشگیری از بروز ضایعات پیگمانته پوستی بهتر است پوست خود را در برابر اشعه فرا بنفش خورشید محافظت کنید، بدین منظور می‌توانید از کرم‌های ضد آفتاب با کیفیت استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط