Search
Close this search box.
ضایعات عروقی پوست

ضایعات عروقی پوست

ضایعات عروقی از جمله مسائلی است که توجه‌ نکردن به آن می‌تواند عواقبی جدی به همراه داشته باشد. ضایعات عروقی می‌توانند در هر نقطه از بدن اتفاق بیفتند و باعث مشکلات جدی سلامتی شوند. در نتیجه تشخیص و درمان به‌موقع آنها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این مقاله به تعریف ضایعات عروقی،  انواع آن،  روش‌های درمانی و دلایلی که باعث به‌وجودآمدن این ضایعات می‌شوند می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

ضایعات عروقی چیست؟

سیستم عروقی  از شبکه‌ای از عروق تشکیل شده است که خون را در سراسر بدن حمل می‌کنند. هنگامی که این سیستم در معرض خطر قرار می‌گیرد، می‌تواند ضایعات عروقی را به شکل علائم پوستی، تومورها و زخم‌ها ایجاد کند. این ضایعات معمولاً هنگام تولد ظاهر می‌شوند و در دوران کودکی رشد می‌کنند.  ضایعات عروقی می‌توانند در هر شکل، رنگ و اندازه ظاهر شوند.

 وجود ضایعات عروقی مختلف در صورت، گردن، سر و سایر نواحی بدن که به‌سختی پنهان می‌شوند، می‌تواند منجر به مسائل روانی عمیقی مانند اضطراب اجتماعی، فوبیای اجتماعی یا اعتمادبه‌نفس پایین شود. برخی از ضایعات عروقی نامحسوس هستند و ممکن است به‌راحتی دیده نشوند، درحالی‌که برخی دیگر بزرگ هستند و می‌توانند بیشتر صورت یا گردن، بازوها و پاها را بپوشانند.

ضایعات عروقی

بیشتر بخوانید: جراحی بینی گوشتی

 انواع ضایعات عروقی

از جمله ضایعات عروقی رایج می‌توان به ماه‌گرفتگی  اشاره کرد. خال‌های عروقی عنکبوتی و خال‌های قرمز کوچک که در اثر زایمان یا پیشگیری از بارداری ایجاد می‌شوند، دو نوع دیگر از ضایعات عروقی مهاجم هستند که می‌توانند روی صورت و بدن ایجاد شوند. رگ‌های واریسی و مویرگ‌های برجسته به‌ویژه در پاها و ران‌های خانم‌ها و رگ‌های ظریف روی صورت یکدیگر به‌خصوص در اطراف بینی از انواع دیگر آن هستند. در زیر به توضیح انواع  ضایعات عروقی می‌پردازیم.

هنگامی که محل اتصال شریان‌ها و سیاهرگ‌ها یک جریان خون شدید است می‌تواند منجر به ضایعات قابل‌توجهی ‌شود. به طور معمول، دیواره‌های شریانی، فشار و جریان خون بیشتری را نسبت به سیاهرگ‌ها تجربه می‌کنند. در این حالت دریچه ارتباطی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد و باعث می‌شود خون با فشار و گشاد شدن زیاد وارد سیاهرگ‌ها شود که این امر باعث نبض عروق نیز می‌شود.

ضایعات عروقی مانند “لکه سالمون” و “ماه‌گرفتگی” به دلیل جریان ضعیف خون و اختلال در عملکرد مویرگ‌ها ایجاد می‌شوند.

 ضایعات عروقی مختلط نوع دیگری از ضایعات هستند که در آن دست و پاها به‌صورت غیرعادی بزرگ شده‌اند. این ضایعات به طور معمول در شریان‌ها، سیاهرگ‌ها و مویرگ‌ها یافت می‌شوند و این وضعیت با وجود خال‌های بزرگ و تورم غیرطبیعی در پاها و دست‌ها مشخص می‌شود. در کنار اینها تغییراتی در شکل و اندازه جمجمه نیز ایجاد می‌شود. این بیماری فاقد درمان قطعی است.

تلانژکتازی نوع دیگری از ضایعات عروقی است که باعث تشکیل عروق خونی با قطر 1. 5 از 10 می شود. تلانژکتازی می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود. افراد با پوست روشن بیشتر احتمال دارد که در مناطقی از بدن خود که تحت‌تأثیر آسیب‌های مزمن نور خورشید قرار گرفته است در معرض آن قرار بگیرند. کناره‌های بینی نیز می‌توانند این ضایعات را داشته باشند.

بیشتر بخوانید: جراحی بینی استخوانی

دلیل ایجاد ضایعات عروقی

ضایعات عروقی می‌توانند مادرزادی باشند یا در نتیجه بارداری، تروما یا جراحی رخ دهند. تغییر شکل پوست، توده ضربان‌دار، خونریزی، زخم یا علائم ثانویه مانند  نارسایی قلبی نیز ممکن است ظاهر شود. به‌طورکلی شریان‌ها، سیاهرگ‌ها و عروق لنفاوی منابع اصلی این ضایعات پوستی هستند. برای تعیین نوع ضایعات پوستی، پزشک شکل و رنگ آن را بررسی می‌کند.

تشخیص ضایعات عروقی

تشخیص ضایعات را می‌توان از طریق طیف وسیعی از تکنیک‌ها، از جمله لامپ‌های مادون‌قرمز، سونوگرافی داپلر رنگی پزشکی، MRI، سی‌تی‌اسکن، فلبوگرافی غیرتهاجمی و آنژیوگرافی به دست آورد. سونوگرافی یک تکنیک غربالگری مناسب است و MRI اغلب برای تایید تشخیص استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: ابدومینوپلاستی

درمان ضایعات عروقی

سلامت و تندرستی شما معمولاً توسط ضایعات عروقی به خطر نمی‌افتد، اما می‌توانند ظاهر فیزیکی یا عملکرد ذهنی شما را مختل کنند. ضایعات پوستی روی پوست باعث شرمساری بسیاری از افراد می‌شود. متأسفانه، کسانی که این ضایعات را مشاهده می‌کنند ممکن است آنها را به‌عنوان بیماری‌های پوستی که مسری هستند و درمان نمی‌شوند طبقه‌بندی کنند. ازاین‌رو، دغدغه متخصصان زیبایی و متخصصان پوست و مو، رفع ضایعات پوستی با ایمنی است. در ادامه به بررسی 2 روش مهم برای درمان ضایعات عروقی می پردازیم:

  • لیزر: لیزر به دلیل فواید فراوان، عوارض جانبی کم و زمان بهبودی کوتاه، روشی محبوب و مؤثر برای درمان ضایعات عروقی است. لیزر به دیواره‌های رگ‌های خونی و نواحی اطراف آسیب می‌رساند و در نتیجه عروق مسدود می‌شود و اثرات آن بر ضایعات عروقی و پوستی کاهش می‌یابد. تاثیرات و عوارض جانبی دستگاه‌های لیزر مختلف در بین افراد متفاوت است. استفاده از لیزر برای آسیب رساندن به بافت اطراف با هدف قراردادن رگ خونی مزیت‌های بی‌شماری را به همراه دارد.
  • اسکلروتراپی: این روش غیرجراحی برای درمان ضایعات عروقی و پوستی استفاده می‌شود. علاوه بر این، اسکلروزان معمولاً مستقیماً در ورید یا رگ لنفاوی تجویز می‌شود تا وریدهای تحریک شده و جریان مایع را کاهش دهد که به نوبه خود باعث کاهش جریان خون و در نتیجه تورم می‌شود. در اسکلروتراپی، رگ‌های واریسی به طور کامل در عرض چند هفته ناپدید می‌شوند. به‌طورکلی رویکردهای متعددی برای درمان وجود دارد. عروق عنکبوتی که می‌توانند بسیار کوچک باشند، با اسکلروتراپی یا لیزر درمان می‌شوند. ضایعات عروقی بزرگ‌تر را می‌توان با اسکلروتراپی درمان کرد.
درمان ضایعات عروقی پا

بیشتر بخوانید: ماستوپکسی یا لیفت سینه

ضایعات عروقی چقدر شایع است و نوع نادر آن چیست؟

ضایعات عروقی که رگ‌های خونی روی پوست هستند، می‌توانند در هر جایی از بدن به جز صورت یا پاها ایجاد شوند. تقریباً نیمی از زنان ۱۸ساله و بالاتر ضایعات عروقی دارند. “آنژیوسارکوم”، شکلی نادر از ضایعات بدخیم عروقی که از قرمز به آبی تغییر می‌کند، اغلب در پوست سر افراد مسن دیده می‌شود.

ممکن است بدون علامت باشد یا علائمی مانند تورم به همراه داشته باشد. گاهی وجود برخی ضایعات عروقی به دلیل داشتن بیماری‌های زمینه‌ای ایجاد می‌شود. افراد می‌توانند از طریق بیماری‌هایی مانند بیماری قلبی، پرتودرمانی و جراحی سینه به سرطان عروق مبتلا شوند.

نتیجه‌گیری

درحالی‌که ضایعات عروقی به‌طورکلی بی‌ضرر هستند، می‌توانند عواقب جدی برای ظاهر، سلامت روان و تعاملات اجتماعی شما داشته باشند.  در سال‌های اخیر نگرانی بسیاری نسبت به رفع و درمان ضایعات عروقی و پوستی ایجاد شده  و مراجعه به پزشکان و متخصصان پوست افزایش‌یافته است. در این مقاله سعی کردیم به هر آنچه نیاز است درباره ضایعات عروقی بدانید اشاره کنیم تا با پیگیری به‌موقع از مشکلات آن جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط