Search
Close this search box.
مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی برای دریافت نتیجه مطلوب از جراحی و بدون عارضه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در فرم نهایی بینی بسیار تاثیرگذار است که در این مقاله به طور کامل در مورد این نکات مراقبتی صحبت خواهیم کرد.

مراقبت-های-بعد-از-جراحی-بینی

این مراقبت ها شامل مواردی از قبیل داروهای بعد از جراحی، نحوه استراحت و … است که به طور کامل بررسی می شود.

اهمیت رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی  از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، چرا که منجر به تسریع دوران نقاهت و روند بهبودی شده و همینطور منجر می شود تا عوارض جراحی بینی به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند.

یکی دیگر از علت های اهمیت رعایت این مراقبت ها تاثیر آن ها در فرم نهایی بینی است که منجر می شود تا افراد نتیجه مطلوب خود را از آن دریافت کنند.

دوران نقاهت بعد از جراحی بینی

مدت زمانی که برای دوران نقاهت و دوران بهبودی بعد از جراحی لازم است، در حدود یک سال است. و در این مدت برای تسریع روند بهبودی باید مراقبت هایی رعایت شود.

یک الی دو هفته اول بعد از جراحی از مهم ترین دوران نقاهت محسوب می شود، چرا که در این مدت بینی دارای التهاب و تورم بوده و به مراقبت بیشتری احتیاج دارد.

دوران-نقاهت-بعد-از-جراحی-بینی

بعد از جراحی اسپلینتی توسط پزشک متخصص داخل بینی قرار داده خواهد شد که در واقع از ساختار بینی محافظت خواهد کرد و بعد از گذشت یک هفته این اسپلینت از بینی خارج شده و در صورتی که از بخیه های جذبی استفاده شده باشد نیاز به کشیدن نبوده و بعد از مدتی خودش محو خواهد شد و =لی اگر بخیه ها غیرجذبی باشد باید توسط پزشک متخصص کشیده شوند.

درد بعد از، از بین رفتن اثرات بیهوشی و بی حسی کاملا طبیعی بوده و می توان با مصرف مسکن آن را برطرف کرد و جای نگرانی نیست.

مراقبت های بعد از جراحی بینی در یک الی دو هفته اول

به طور معمول باید در یک الی دو هفته اول بعد از جراحی افراد استراحت کنند، ولی انجام کارهای روزمره منعی ندارد.

در این مدت زمانی در صورت داشتن کبودی و تورم در اطراف چشم ها و بینی می توان از کمپرس سرد استفاده کرده و اگر احساس درد داشتند از مسکن های تجویز شده پزشک استفاده کنند. بعد از گذشت این مدت زمانی از میزان تورم و کبودی تا حدودی کاسته خواهد شد.

بعد از گذشت 10 الی 14 روز افراد می توانند به محل کار خود بازگشته و کارهای روزمره ی خود را انجام دهند، ولی باز باید به این نکته اشاره کرد که همچنان انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین ممنوع است.

مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی

در این بخش از مقاله مقاله به بررسی مهم ترین نکات مراقبتی بعد از جراحی اشاره خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

مهم-ترین-مراقبت-های-بعد-از-جراحی-بینی

فعالیت های بدنی

در مدت زمان بهبودی، افراد باید از بلند کردن اجسام سنگین و همینطور ورزش های سنگین خودداری کنند. ولی پیاده روی و راه رفتن در مسافت های کوتاه مشکلی نداشته و حتی به افزایش گردش خون نیز کمک خواهند کرد، ولی باید به این موضوع دقت داشته باشید که به بینی شما فشاری وارد نشود.

برای مدت زمان انجام فعالیت ها و ورزش ها نیز باید با پزشک خود مشورت کرده و به طور معمول در حدود 4 الی 6 هفته باید برای انجام جرکات ورزشی صبر پیشه کرده و بعد از این مدت نیز به آرامی فعالیت های بدنی و ورزشی را شروع کنید.

تغذیه

از جمله دیگر مراقبت های بعد از جراحی بینی، تغذیه و رژیم غذایی است که به تسریع روند بهبودی خیلی کمک خواهد کرد.

توصیه می شود که در این دوران ویتامین ها، مواد معدنی، مواد غذایی سالم و … مصرف شوند.

باید و نبایدهای غذایی عبارتند از:

  • مصرف مواد غذایی نرم و مایعات برای جلوگیری از وارد شدن فشار به بخیه ها
  • مصرف آب به اندازه کافی
  • مثرف مواد غذایی حاوی فیبر، میوه و سبزیجات
  • مصرف گوشت، ماهی، لبنیات و به طور کلی پروتئین ها که موجب تسریع روند بهبودی می شوند.
  • خودداری از مصرف غذاهای تند و دارای ادویه
  • خودداری از مصرف غذاهای حاوی سدیم چرا که منجر به بروز التهای بینی می شوند.
  • خودداری از مصرف غذاهای داغ و سرد
  • خودداری از مصرف نوشیدنی های دارای الکل و کافئین

داروها

داروهایی که معمولا بعد از جراحی توسط بهترین جراح بینی تجویز می شوند شامل ایبوپروفن و استامینوفن هستند که منجر به کاهش تورم و التهاب شده و هر شش ساعت یکبار مصرف آن ها با معده پر توصیه می شود.

از جمله دیگر داروهای مناسب مکمل ها و ویتامین ها و همینطور آنتی بیوتیک های تجویز شده جهت جلوگیری از بروز عفونت بعد از جراحی توسط پزشک هستند.

خوابیدن

نحوه خوابیدن بعد از جراحی نیز اهمیت بسیار بالایی دارد و بدین منظور توصیه می شود که افراد در هنگام خوابیدن سر خود را بالاتر از بدن نگه داشته و از دوبالشت در زیر سر خود استفاده کنند، این کار منجر به کاهش التهاب و ورم بینی می شود.

باید به این نکته اشاره کرد که به مدت دو هفته بعد از جراحی باید از خوابیدن به پهلو خودداری شود، چرا که امکان وارد شدن آسیب به بینی و گرفتگی بینی وجود دارد.

استحمام و تمیز کردن بینی

برای جلوگیری از خیس شدن پانسمان بعد از جراحی و همینطور افزایش ورم بلافاصله بعد از جراحی افراد باید از استحمام خودداری کرده و و تنها می توانند موهای خود را به گونه ای که اسپلینت خیس نشود بشویند.

بعد از گذشت 48 الی 71 ساعت از جراحی استحمام منعی نداشته و تنها باید به این نکته توجه داشته باشند که از آب نیمه ولرم برای شست و شو استفاده کنند و فشار آب نیز زیاد نباشد.

برای تمیز کردن بینی نیز باید یک پنبه را به وازلین یا سرم شست و شو آغشته کرده و با استفاده از آن داخل بینی را به آرامی تمیز نمایند.

یکی از روش های دیگر تمیز کردن بینی استفاده از اسپری سالین است که منجر می شود تا خونابه های خشک شده از داخل بینی شسته شوند.

در نهایت….

در این مقاله مدت زمان دوران نقاهت که در حدود یکسال بوده و همچنین نکات مراقبتی مهم در خصوص هفته های اول بعد از جراحی و مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی از قبیل خوابیدن، تمیز کردن بینی، داروها، تغذیه و … بررسی شده و به این نتیجه رسیدیم برای رسیدن به نتیجه مطلوب و بدون عارضه باید این مراقبت ها به درستی رعایت شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط